ADSL Hakkında Bilgi
ADSL Nedir?
ADSL'in Hızı ve Diğer Bağlantılara göre Avantajları Nelerdir?
ADSL'in Çalışma Prensipleri Nelerdir?
ADSL Abonesi Olmak için ne yapılmalı?
ADSL ile Internete bağlı iken telefon görüşmesi yapılır mı?
ADSL Bağlantısı evde veya işyerinde birden fazla bilgisayar ile paylaştırılabilir mi?
ADSL Bağlantısının performansı nelere bağlıdır? Tüm yerleşim bölgelerinde ayni performans alınır mı?
Statik IP Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
Ülkemizde kurulan ADSL Teknolojisinin Özellikleri nelerdir?

ADSL Nedir?
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Asimetrik Sayısal Abone Hattı telefon hattı üzerinden yüksek hızda bilgi transferine izin veren teknolojidir. Verinin gönderilmesi ve alınması farklı hızlarda olabildiği için asimetrik önadı kullanılmaktadır. ADSL teknolojisi standart bir telefon hattı üzerinden hem ses hem veri iletişimini mümkün kılar. Dial-up bağlantıdan farklı olarak, adanmış bir hat olup, sürekli ve kesintisiz genişband Internet erişimine olanak verir.

 yukarı


ADSL’in Hızı ve Dial-Up ve diğer bağlantılara göre Avantajları Nelerdir

ADSL erişiminizde hızınız bağlı olduğu ilk parametre öncelikle Telekomünikasyon Dairesinin ADSL bağlantısı için adayacağınız ev veya işyeri tefefonunuzun olduğu bölgedeki ADSL altyapısının sınırları ile belirlenecektir.

ADSL standart bir bakır telefon kablosu üzerinden sağlanan bir hizmet olduğu için ADSL telefonunuzun olduğu bölgedeki en yakın Telefon santraline olan uzaklığınız, Dairenin ilgili bölgedeki size adayacağı Port hızı Internetteki hızınızı belirleyecek ilk parametrelerdir.

Internet Servis Sağlayıcınızı band genişliği kapasitesi de hızı etkileyebilecek bir diğer faktördür.

ADSL avantajları şöyle özetlenebilir:

- Kesintisiz Internet: Diap-up bağlantıdaki gibi hat çevirmeniz gerekmeden ADSL telefon hattınızın 7 gün 24 saat kesintisiz Internete bağlı olması en büyük avantajdır. ISP’ye bağlanamama ve hattan düşme gibi problemler yaşanmamaktadır.

- Ses ve veri ilerişimi aynı anda: ADSL Telefon hattınızda hem telefon görüşmesini hem de veri alışverişinizi aynı anda yapabiliyor olmak

- Dial-up ve ISDN bağlantılara göre çok hızlı bir Internet bağlantısı sağlamak. ADSL ülkemizde de dünyada olduğu gibi 128Kbps hızlarından başlayarak 2 MB ve istenirse daha yüksek hız seçeneklerine kadar sunuluyor olacaktır. Bir dial-up bağlantıdaki max.hızların 56Kbps olduğu düşünülürse, ADSL bağlantıda kat kat fazla bir bağlantı hızına sahip olunmaktadır.

- Yüksek hız- Donanım ve kurulumda düşük maliyet. Mevcut telekom altyapısı kullanıldığı için (eviniz veya işyerinizdeki mevcut telefonlarınızdan biri ADSL hattı olarak başvurusu yapılır) ) alternatif diğer genişband Internet erişimlerine göre (Leased-line, Wireless gibi) daha ekonomik bir çözün sunmaktadır.

Internet kullanımınıdan dolayı ayrıca bir telefon faturası ödenmez. Telekom Dairesine sadece ses kullanım bedeli ve aylık sabit hat ücreti ödenir.
 

 yukarı


ADSL’in Çalışma Prensipleri

ADSL telefon hattının bir ucu ADSL kullanıcısının olduğu bölgedeki Telekomünikasyon Dairesi santrallerinde adanmış bir ADSL hattı olarak Telekom sistemlerine tanıtılır. Bu sebeple ADSL’e adayacağınız telefon hattınızın bağlı olduğu bölge santralinde ilgili ADSL cihazı altyapı yatırımının/ kurulumunun yapılmış olması gerekir. Telefon bağlantınız ile Telekom santraline bağlanırken, Internet erişiminiz için bağlı olduğunuz ISP’in altyapısı üzerinden Internete ulaşım sağlanır. Bunun için Internete ADSL hattınız üzerinden ulaşmak üzere bilgisayarınıza ADSL Modem / router bağlı olması gerekmektedir

ADSL, mevcut bakır kablo- telefon hattını efektif kullanmak amacıyla sayısal kodlama tekniği ile bandın arttırılması sayesinde Internet kullanıcısına geniş bant imkanı ile ses ve veri iletişimini aynı anda gerçekleştirme olanağı sunar.
 

 yukarı


ADSL Abonesi Olmak için Ne Yapılmalı

Comtech-ADSL Başvuru Formunu doldurmanız yeterlidir. Başvuru için lütfen buraya tıklayınız.

 yukarı


ADSL ile Internet’e bağlı iken Telefon Görüşmesi Yapılır mı?

Evet yapılır. ADSL′in en önemli özelliği hattınız Internet′e bağlı iken bağlanılan telefonun meşgul olmamasıdır. Internete bağlı iken aynı anda telefon edilip çağrı alınabilir. Bunun sebebi ise ses ve veri iletişimi için aynı hat kullanılmakla beraber, ses haberleşmesinin 0-4Khz frekansta gerçekleşmesine karşılık veri iletişimin daha yüksek frekanslarda gerçekleşmesidir. Bu sebepten ötürü yapılan telefon görüşmesi veri transferini veya veri transferi yapıyor olmak da telefon görüşmesini olumsuz etkilemez.

 yukarı


ADSL Bağlantısı Evde veya İşyerinde Birden Fazla bilgisayar ile Paylaştırılabilir mi?

Tek bir ADSL hat ile birden fazla bilgisayar Internete ulaşabilir.Bunun için kablolu veya kablosuz bir yerel ağın evinizde veya işyerinizde kurulu olması gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için 0-392- 22 88444 nolu telefondan Comtech teknik personeline ulaşabilirsiniz.

 yukarı


ADSL bağlantısının Performansı nelere bağlıdır? Tüm yerleşim bölgelerinde aynı performans mı alınır?

ADSL hattınızın performansı hattınızın bağlı olduğu santrale fiziksel uzaklığı / mesafesi, ilgili Telekom Dairesi santralindeki bağlı olunan portun kalitesi, hız tanımı ve son olarak da bağlı olduğunzuu ISP’nin  Internet bant genişliği etken olacaktır.

Performansın tüm yerleşim bölgelerinde aynı olması hususu yukarıdaki paragrafta belirtilen unsurlara bağlı olarak değişecektir.

 yukarı


Ülkemizde kurulan ADSL teknolojisinin Özellikleri Nedir

Ülkemizde kurulan ADSL altyapısı ADSL2+ teknolojisidir. Diğer ADSL teknolojilerinden farkı, çok hızlı download (dosya indirme) erişimi sağlayabilmesidir.

 yukarı


Statik IP Nedir Nerede Kullanılabilir

Dial-up, ISDN, ADSL bağlantılarda bilgisayarınızın Internet üzerinde erilişmesini mümkün kılan IP adresi dinamik olarak belirlenir, statik sabit bir IP adresi değildir.

Oysa ev veya işyerinizdeki bilgisayarınızın Web server, FTP server veya mail server gibi amaçlar için kullanılmasını istiyor iseniz size adanmış bir IP nosuna yani  ISP ‘niz tarafından size verilmiş olan ve statik olarak belirlenmiş bir IP ye ihtiyacınız olur. Statik IP adresi alınması durumunda yapılan her bağlantı için aynı IP adresi alınmış olunacaktır.

İşiniz veya bireysel ihtiyaçlarınız için statik IP’ye gereksiniminiz olduğunu düşünüyorsanız, lütfen 0-392-22 88444 nolu telefonumuzdan Comtech Teknik Personeline ulaşarak detaylı bilgi edininiz.

yukarı